yüzük takmak caiz mi

Erkeklerin altın yüzük takmaları, dört mezhepte de caiz olmadığını alimler açıklıyor. Altın ile gümüşü süs olarak ancak kadınlar takabilir. Fakat kadınların bunları mahrem olmayan erkeklere göstermeleri haram oluyor. Erkek yüzük takabilir ancak tek şart saf altın olmamasıdır.

Altın ve gümüşü süs olarak takmak erkeklere haramdır. Altın yaldızlı gümüş yüzük ve gümüş kaplı altın yüzük takmak da caizdir. Bayramlarda herkesin yüzük takması müstehaptır. Müstehap demek bir amel yapıldığında sevap kazanılan ancak yapılmadığında ise herhangi bir günahın olmadığı tavır ve davranışlara denir. Gösteriş için, öğünmek için takmak ise islamda uygun görülmez ve bu yüzden haramdır.

Resulullah(sav) efendimiz gümüş yüzük kullanır ve yüzüğünü sağ eline takıyordu. Bazen sol eline de taktığı görülmüştür. Erkek yüzük her iki ele de takılır. Üzerinde yazı bulunan yüzüğü, helaya girerken, sol elden sağ ele geçirmek daha iyi olur. Numan bin Beşir’in parmağındaki altın yüzüğü gören Resulullah efendimiz buyurdu ki “Cennete girmeden önce, niçin cennet ziynetini kullandın?.  Sahabe daha sonra demir yüzük kullanmaya başladı. Bunu görünce, “Niçin Cehennem eşyası taşıyorsun?” buyurdu. Bunu da çıkaran sahabe efendimiz Bronz yüzük taktı. Bunu görünce, “Niçin sende put kokusu duyuyorum?” buyurdu. Nasıl yüzük kullanayım, Ya Resulullah! Efendimiz Gümüş yüzük takabilirsin. Ağırlığı da bir miskali 4.8 gramı geçmesin ve sağ eline tak! buyurdu.